Брзина преиспитивања законитости лишавања или хапшења

Уставни суд закључује да апеланту није ускраћено право на жалбу суду ради разматрања законитости лишавања слободе и да је испуњен захтјев хитног испитивања законитости поступка, како је то предвиђено чланом 5 став 4 Европске конвенције, с обзиром на то да је Врховни суд у року од осам дана донио одлуку о апелантовој жалби на рјешење о продужењу притвора.
• Одлука о допустивости и меритуму број АП-641/03 од 30. новембра 2004. године, став 38, објављена у „Службеном гласнику Босне и Херцеговине" број 20/05

У конкретном случају Уставни суд примјећује да апеланту није била ускраћена могућност приступа „суду" који би могао испитати законитост његовог притвора. Наиме, апеланту није била ускраћена могућност изјављивања жалбе вијећу Општинског суда и Кантоналном суду против првостепених рјешења Општинског суда о којима су вијеће Општинског суда и Кантонални суд одлучили у кратком временском року, при чему су размотрили апелантове жалбене наводе и дали разлоге зашто они у околностима конкретног предмета не могу довести до другачије одлуке суда. Сходно наведеном, Уставни суд закључује да у конкретном случају није повријеђен члан 5 став 4 Европске конвенције.
• Одлука о допустивости и меритуму број АП-1429/17 од 10. маја 2017. године, став 52

Повријеђено је апелантово право на личну слободу и безбједност из члана II/3д) Устава Босне и Херцеговине и члана 5 став 4 Европске конвенције јер је поступак по жалби на рјешење којим је апеланту и осталим осумњиченим продужен притвор за три мјесеца трајао 46 дана, од дана када је апелант изјавио жалбу до дана када је Кантонални суд одлучио о изјављеној жалби, а тај период не испуњава стандард „хитности“ из члана 5 став 4 Европске конвенције.
• Одлука о допустивости и меритуму број АП-4706/20 од 19. маја 2021. године, став 36, објављена у „Службеном гласнику Босне и Херцеговинеˮ број 39/21

Постоји повреда права на личну слободу и безбједност из члана II/3д) Устава Босне и Херцеговине и члана 5 став 4 Европске конвенције због тога што Окружни суд, противно стандардима из члана 5 став 4 Европске конвенције и домаћег законодавства, није брзо и без одлагања апелантовом браниоцу доставио рјешење којим је апеланту продужен притвор, него је то учинио тек шести дан након доношења предметног рјешења.
• Одлука о допустивости и меритуму број АП-61/22 од 9. марта 2022. године, став 29

Постоји кршење члана 5 став 4 Европске конвенције у ситуацији када је редовни суд одлуку о апелантовој тужби донио три дана по истеку рока прописаног одредбом члана 120 став 7 Закона о странцима, а одлуку о захтјеву за ванредно преиспитивање пресуде чак четири дана након истека рока до којег је било и одређено задржавање апеланта у Имиграционом центру.
• Одлука о меритуму број АП-267/23 од 13. јула 2023. године, ст. 33−35, малољетно лице без пратње, лишење слободе ради депортације, стављање под надзор у Имиграциони центар, утврђена повреда члана 5 Европске конвенције и члана II/3д) Устава БиХ