Tena Arregui против Шпаније (број 42541/18, 11. јануар 2024. године)

Преписка • Приватни живот • Пресретање и откривање мејлова подносиоца представке те одбацивање његове кривичне пријаве у вези с тим, у контексту надзирања које је вршила политичка странка над једним од својих чланова • Нема кршења члана 8 Европске конвенције

Чињенице

Подносилац представке био је члан шпанске политичке странке и њеног управног одбора. Челници странке искључили су једног од чланова (господина П.) због сумње да је био умијешан у преговоре с другом ривалском политичком странком. Компанија за праћење, коју је ангажовала странка, прегледала је мејлове господина П. и идентификовала неколико мејлова које је подносилац представке послао са свог мејла господину П. у вези с плановима за оснивање нове политичке странке. Организациони менаџер странке је члановима управног одбора странке и политичког савјета мејлом послао извјештај у којем су репродуковани мејлови послани с личног рачуна подносиоца представке господину П. Подносилац представке се жалио страначком тијелу за рјешавање спорова због откривања садржине његових мејлова. Тијело за рјешавање спорова је одбацило жалбу. Подносилац представке је поднио кривичну пријаву против организационог менаџера због незаконитог одавања тајне и повреде права на приватност. Истражни судија је наложио покретање кривичног поступка. Покрајински суд је, уважавајући жалбу оптуженог, поништио одлуку истражног судије и наложио привремено обустављање кривичног поступка. Истакао је да је интерна политика странке забрањивала коришћење службеног мејла у личне сврхе или на било који начин који би могао да нанесе штету странци. С обзиром на то да није нашао да је довољно доказано да је организациони менаџер дјеловао с неком другом намјером, закључио је да кривично дјело није довољно доказано.

Захтјев подносиоца представке да се одлука о обустављању прогласи ништавом је одбијен. Ампаро жалба подносиоца представке поднесена Уставном суду такође је одбијена. Утврђено је да су разлози које је Покрајински суд навео за одбацивање жалбе били адекватни и довољни.

Наводи подносиоца представке

Подносилац представке се жали да је пресретање и откривање његових мејлова и одбацивање кривичне пријаве повриједило његово право на поштовање приватног живота и преписке.

Оцјена Европског суда

Европски суд је указао да је у посебним околностима овог случаја његов задатак да разјасни да ли је тужена држава испунила своје позитивне обавезе у заштити права подносиоца представке на поштовање његовог приватног живота и преписке.

Европски суд је истакао да је пресретање и откривање мејлова подносиоца представке представљало озбиљно кршење његовог права на поштовање приватног живота и преписке. У вези с тим, Европски суд је дао велики значај чињеници да се кршење догодило у контексту чланства у политичкој странци истичући да се унутрашња организациона структура странке разликује од структуре приватне фирме и да су правне везе које постоје између послодавца и запосленика те између политичке странке и једног од њених чланова битно другачије.

Европски суд је даље истакао да подносилац представке није тврдио да су закон или истрага били неадекватни. Он је, у ствари, тврдио да одлука Покрајинског суда да обустави кривични поступак није поткријепљена довољним разлозима.

У вези с тим, Европски суд је истакао да је Покрајински суд искључио постојање кривичног дјела истичући да су радње предузете унутар политичке странке, да су претраге биле ограничене на одређене термине у мејловима господина П., да су мејлови према правилима странке били подложни надзору те да није било скривених мотива осим заштите интереса странке. Према мишљењу Европског суда, ни образложење Покрајинског суда нити оцјена тог образложења коју је дао Уставни суд не изгледају произвољно или неразумно.

Европски суд је даље констатовао да је, у складу с домаћим правом, подносилац представке могао да поднесе тужбу пред грађанским судовима након обустављања кривичног поступка будући да он није окончан правоснажном пресудом него је привремено обустављен. Европски суд је даље констатовао да подносилац представке није покренуо било какав грађански поступак, нити је изнио било какве аргументе да се такви правни лијекови не би сматрали дјелотворним. Европски суд сматра да је правни оквир који постоји у Шпанији понудио адекватну заштиту права подносиоца представке на поштовање његовог приватног живота и тајност његове преписке.

Узимајући у обзир поље слободне процјене тужене државе, Европски суд је закључио да у конкретном случају домаћи органи нису пропустили да пруже адекватну заштиту права подносиоца представке на поштовање његовог приватног живота и преписке. Утврдио је да није дошло до кршења права из члана 8 Европске конвенције.