Предсједник Ћеман на XVII конгресу Конференције европских уставних судова у Батумију



Предсједник Уставног суда Босне и Херцеговине Мирсад Ћеман учествује на
XVII конгресу Конференције европских уставних судова који се одржава у Батумију, Грузија, у периоду од 28. до 30. јуна 2017. године.

Као изузетно важан догађај, XVII конгрес Конференције европских уставних судова окупио је импозантан број учесника из цијелог свијета, предсједнике и судије европских уставних судова и еквивалентних тијела, представнике лингвистичких и регионалних група Свјетске конференције о уставном судству (WCCJ), Венецијанске комисије, те предсједнике и чланове других међународних организација и институција.

У оквиру три засједања XVII конгреса учесници дискутују о темама: „Улога уставног суда у подржавању и примјени уставних принципа“, „Улога уставног суда у дефинисању и примјени експлицитних/имплицитних уставних принципа“, „Уставни принципи као више норме“.

Предсједник Уставног суда Босне и Херцеговине, поред активног учешћа у раду XVII конгреса и „Круга предсједника“ XVII конгреса, на маргинама Конгреса има договорене билатералне сусрете с колегама предсједницима и судијама уставних судова других земаља учесница. Разговараће се о различитим темама, а прије свега о актуелном тренутку уставног судства у Европи и региону данас.

Конференцију европских уставних судова основали су 1972. године уставни судови Савезне Републике Њемачке, Републике Аустрије, Републике Италије и бивше Социјалистичке Федеративне Републике Југославије. Конференцији су се придружили уставни судови многих других земаља, нарочито у посљедњем десетљећу. Конференција европских уставних судова данас окупља преко 40 европских судова или других највиших судова који обављају функције уставног судовања.

Уставни суд Босне и Херцеговине примљен је у чланство Конференције европских уставних судова на припремном састанку XII конгреса европских уставних судова, одржаном 2000. године у Бриселу. Од тада је редовно учествовао на сједницама Конгреса (Брисел 2002, Никозија 2005, Vilnius 2008, Букурешт 2011, Беч 2014. године).

Међународна мултилатерална и билатерална сарадња је оквир у ком Уставни суд Босне и Херцеговине промовише, на међународном плану, своју доктрину, искуство и праксу, посебно у области владавине права, заштите и промицања значаја поштовања људских права и основних слобода. На тај начин Уставни суд Босне и Херцеговине даје допринос европској цивилизацијској и правној стечевини, али се у исто вријеме њоме и инспирише.

Подијели