Предсједник Ћеман на Петом регионалном форуму о владавини права за Југоисточну Европу у Скопљу



Предсједник Уставног суда БиХ Мирсад Ћеман учествовао је у раду Петог регионалног форума о владавини права за Југоисточну Европу, који се 15. и 16. марта 2018. године одржава у Скопљу, Република Македонија, који организују Центар
AIRE и Civil Rights Defenders уз подршку Министарства спољних послова (Foreign and Commonwealth Office) Велике Британије, Владе Шведске, Савјета за регионалну сарадњу и GIZ-a (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit). Циљ одржавања Форума је промовисање имплементације Европске конвенције о људским правима у региону, пружање подршке регионалној сарадњи у даљем развоју владавине права и људских права и  пружање помоћи у процесу интеграције региона у ЕУ.

Тема Форума у 2018. години је  забрана мучења, нечовјечног или понижавајућег поступања или кажњавања у вези са  чланом 3 Конвенције о људским правима и основним слободама.

Ово је већ пети регионални форум о владавини права за Југоисточну Европу који се одржава, а Форум  је потврђен као један од најважнијих годишњих догађаја за представнике правосуђа, правнике и чланове НВО из региона.  Број његових учесника се повећава из године у годину.  Први форум је одржан 2014. године у Будви, у Црној Гори, и на њему су у фокусу излагања били национално спровођење пресуда које је донио Европски суд за људска права и нови трендови у судској пракси. Други форум је одржан у Београду, у Србији, 2015. године, а излагања су се односила на изазове у вези са чланом 6  Европске конвенције о људским правима - правом на правично суђење.  Затим је Форум одржан 2016. године у Сарајеву, у Босни и Херцеговини, гдје се поново разматрало питање права на правично суђење, али са посебним фокусом  на право на независан и непристрасан суд.  Прошле, 2017. године Форум је одржан у Тирани, у Албанији, а у средишту пажње је нарочито било право на слободу изражавања из члана 10 Конвенције,  као и однос између овог права и права на правично суђење и поштивање приватног живота.  Сва четири форума одржана до сада била су веома успјешна а у њиховом раду су учествовали представници највиших правосудних органа из цијелог региона, који су радили заједно са судијама Европског суда за људска права, уз информације које су добили од правника и чланова НВО.

Учесници Петог форума  долазе  из Албаније, Босне и Херцеговине, Хрватске, са Косова*, из Македоније, Црне Горе и Србије. На Форуму учествују и  судије Европског суда за људска права из земаља региона:  Ledi Bianku  (Албанија), Ксенија Турковић (Хрватска), Јован Илиевски (Македонија), Небојша Вучинић (Црна Гора) и Бранко Лубарда (Србија),  представници  врховних и уставних судова, предсједавајући вијећа судстава, директори правосудних академија и институција, представници држава пред Судом у Стразбуру, као и представници  НВО и истакнути правници, стручњаци у својим областима.

Током одржавања Форума презентовани су радови и излагања који  се односе  на позитивне обавезе државе и примјењивост члана 3 приликом лишавања слободе и злостављања, нарочито рањивих лица, укључујући дјецу и оне који имају проблема са менталним здрављем, на злостављање када је ријеч о имиграцији, као и употребу доказа који су добијени мучењем у оквиру кривичних поступака.

Предсједник Ћеман је активно учествовао у раду и обратио се учесницима Петог  регионалног форума износећи ставове и примјере из праксе Уставног суда Босне и Херцеговине у вези са темом Форума. Истовремено, предсједник Ћеман је нарочито указао на актуелност теме и корисност одржавања овог петог  регионалног форума за све оне који се баве правом, а посебно људским правима, као и за укупна настојања и резултате у промовисању важности људских права и основних слобода у друштву.

Подијели