107. plenarna sjednica

Ustavni sud Bosne i Hercegovine održao je 30. novembra 2017. godine 107. plenarnu sjednicu.

Ustavni sud Bosne i Hercegovine je odlučivao o jednom broju zahtjeva za ocjenu ustavnosti zakona i apelacija o navodnim povredama ljudskih prava i osnovnih sloboda.

Isključivo radi ilustracije, sa sjednice izdvajamo:

Odlučujući u predmetu broj U 7/17, Ustavni sud Bosne i Hercegovine je usvojio zahtjev Okružnog suda u Banjoj Luci (sudija Milan Blagojević).

Ustavni sud je utvrdio da član 109. stav 6. Zakona o izvršnom postupku Republike Srpske nije u skladu sa članom II/3.e) Ustava Bosne i Hercegovine i članom 6. stav 1. Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda. Ustavni sud je zaključio da je odredba člana 109. stav 6. Zakona o izvršnom postupku Republike Srpske suprotna garancijama prava na pravično suđenje iz člana II/3.e) Ustava Bosne i Hercegovine i člana 6. stav 1. Evropske konvencije zato što propisuje da se istekom trećeg dana od dana isticanja na oglasnoj tabli smatra da je rješenje o namirenju dostavljeno svim licima koja imaju pravo da se iz prodajne cijene namire, a da pri tome nema elemenata koji bi učinili izvjesnim vrijeme isticanja na oglasnoj tabli kako bi se osigurale procesne garancije zainteresiranim licima za izjavljivanje pravnog lijeka koji je zakonom propisan.

Shodno tome, Ustavni sud je, u skladu sa članom 61. stav 4. Pravila Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, naložio Narodnoj skupštini Republike Srpske da najkasnije u roku od šest mjeseci od objavljivanja ove odluke u „Službenom glasniku Bosne i Hercegovine“ usaglasi član 109. stav 6. Zakona o izvršnom postupku Republike Srpske sa članom II/3.e) Ustava Bosne i Hercegovine i članom 6. stav 1. Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda te da, u skladu sa članom 72. stav (5) Pravila Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, u istom roku obavijesti Ustavni sud Bosne i Hercegovine o mjerama preduzetim s ciljem izvršenja ove odluke.

Odlučujući u predmetu broj U 8/17, Ustavni sud Bosne i Hercegovine je usvojio zahtjev Safeta Softića, zamjenika predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.

Ustavni sud Bosne i Hercegovine je utvrdio da član 1. stav 1. tačka 7. Pravilnika o izmjenama Pravilnika o nošenju uniforme od 30. januara 2017. godine, koji je donio direktor Granične policije Bosne i Hercegovine, u dijelu koji glasi: „Policijski službenici kada su u uniformi brada im mora biti obrijana“ nije u skladu sa članom II/3.f) i g) Ustava Bosne i Hercegovine i čl. 8. i 9. Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda.

Ustavni sud je u skladu sa članom 61. stav (2) Pravila Ustavnog suda Bosne i Hercegovine ukinuo član 1. stav 1. tačka 7. Pravilnika o izmjenama Pravilnika o nošenju uniforme broj 17-07-02-1161-7/06 od 30. januara 2017. godine, koji je donio direktor Granične policije Bosne i Hercegovine, u dijelu koji glasi: „Policijski službenici kada su u uniformi brada im mora biti obrijana“ jer je zaključio da su apsolutnom zabranom nošenja brade policijskim službenicima Granične policije BiH dok su u uniformi prekršeni pravo na privatni život i pravo na slobodu vjere zagarantirani članom II/3.f) i g) Ustava Bosne i Hercegovine i čl. 8. i 9. Evropske konvencije budući da sporna mjera ne slijedi opće ciljeve propisane stavom 2. čl. 8. i 9. Evropske konvencije.

Ukinuti član 1. stav 1. tačka 7. Pravilnika prestaje da važi narednog dana od dana objavljivanja ove odluke u „Službenom glasniku Bosne i Hercegovine“.

Odlučujući u predmetu broj U 9/17, Ustavni sud Bosne i Hercegovine je odbacio kao nedopušten zahtjev Kantonalnog suda za ocjenu ustavnosti člana 16. Odluke o komunalnim taksama i tarifi komunalnih taksi zbog nenadležnosti Ustavnog suda Bosne i Hercegovine za odlučivanje.

Ustavni sud Bosne i Hercegovine je, odlučujući u okviru apelacione nadležnosti, između ostalog:

u predmetu broj AP 249/15 odbio kao neosnovanu apelaciju Medžlisa Islamske zajednice Mostar podnesenu protiv Presude Vrhovnog suda Republike Srpske od 23. oktobra 2014. godine, Presude Višeg privrednog suda u Banjoj Luci od 23. februara 2012. godine i Presude Okružnog privrednog suda u Trebinju od 30. juna 2011. godine;

u predmetu broj AP 868/15 odbio kao neosnovanu apelaciju „Rudnap Group – Minel kotlogradnja“ a.d. Beograd podnesenu protiv Presude Vrhovnog suda Republike Srpske od 13. novembra 2014. godine;

u predmetu broj AP 5231/14 usvojio apelaciju Atka Huseinbašića jer je utvrdio povredu iz člana II/3.e) Ustava Bosne i Hercegovine i člana 6. stav 1. Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda.

Shodno tome, Ustavni sud je ukinuo Odluku Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine broj 04-02-282-14/2014 od 24. septembra 2014. godine i predmet vratio Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Bosne i Hercegovine koje je dužno da po hitnom postupku donese novu odluku u skladu sa članom II/3.e) Ustava Bosne i Hercegovine i članom 6. stav 1. Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda.

Sve odluke o zahtjevima za ocjenu ustavnosti i apelacijama usvojene na sjednici bit će dostavljene podnosiocima u roku od mjesec dana i objavljene na internetskoj stranici Ustavnog suda Bosne i Hercegovine.

Podijeli
Copyrights @ 2024 Ustavni sud BiH Sva prava zadržana.