81. сједница Великог вијећа

 

Уставни суд Босне и Херцеговине је данас, 19. децембра 2018. године, одржао редовну, 81. сједницу Великог вијећа Уставног суда Босне и Херцеговине.

Од одлука које је данас донио Уставни суд издваја:

АП 3430/16 - у којој је Уставни суд закључио да је оспореним одлукама редовних судова дошло до кршења апелантовог права на слободу изражавања из члана II/3х) Устава Босне и Херцеговине и члана 10 Европске конвенције за заштиту људских права и основних слобода због тога што редовни судови за своје одлуке нису дали релевантне и довољне разлоге којима би оправдали мијешање у апелантово право на слободу изражавања. Оспореним одлукама редовних судова апелант је проглашен кривим за кривично дјело изазивање народносне, расне и вјерске мржње, раздора или нетрпељивости из члана 163 став 2 у вези са ставом 1 Кривичног закона Федерације БиХ због објављивања на свом Facebook профилу фотографије кипа Исуса Христа који се налази у Рио де Жанеиру уз текст: „Идемооо тргајте“, на којој се у позадини налази застава Босне и Херцеговине и два змаја која лете према кипу, с тим да „први змај има отворена уста и напада наведени кип“. Спорна фотографија је објављена на дан када је ногометна репрезентација БиХ играла за квалификације за Свјетско првенство у Бразилу. Редовни судови су у оспореним одлукама, у суштини, заузели став да је апелант објављивањем спорне фотографије „јавно изазвао вјерску мржњу и нетрпељивост према Хрватима, припадницима римокатоличке вјероисповијести“, при чему, према мишљењу Уставног суда, нису дали довољно и релевантно образложење о томе зашто није могла бити прихваћена апелантова одбрана о томе да је спорну фотографију „објавио само као спортску подршку репрезентацији Босне и Херцеговине“. Имајући у виду наведено, Уставни суд је закључио да је прекршено и апелантово право на образложену одлуку као дио права на правично суђење из члана II/3е) Устава Босне и Херцеговине и члана 6 став 1 Европске конвенције за заштиту људских права и основних слобода.

АП 4935/16 - у којој је Уставни суд, између осталог, закључио да оспореним одлукама редовног суда није дошло до кршења апелантовог права на приватни живот из члана II/3ф) Устава Босне и Херцеговине и члана 8 Европске конвенције за заштиту људских права и основних слобода када су у конкретном случају редовни судови прихватили „увезене доказе“ добијене и прихваћене на основу Европске конвенције о међусобном пружању правне помоћи у кривичним стварима, коју је држава Босна и Херцеговина ратификовала, чиме је постала дио правног система државе Босне и Херцеговине (доказе извели службени органи Србије на основу наредби истражног судије суда у Србији), имајући при томе у виду да се у конкретном случају тиме не крше апелантова основна људска права, нити да постоје одређене злоупотребе око прибављања таквог доказа.

АП 4319/16 - у којој је Уставни суд закључио да постоји кршење права апеланата из члана II/3б) Устава Босне и Херцеговине и члана 3 Европске конвенције за заштиту људских права и основних слобода у вези са чланом II/4 Устава Босне и Херцеговине и чланом 14 Европске конвенције за заштиту људских права и основних слобода јер су надлежни полицијски органи пропустили да изврше своју позитивну обавезу да заштите апеланте као учеснике Фестивала (чији је циљ била промоција права и културе ЛГБТ лица путем филмске умјетности као једна од метода борбе за смањење хомофобије), као и због тога што су органи јавне власти пропустили да изврше своју процедуралну обавезу да истраже пропусте у организацији обезбјеђења Фестивала и починиоце напада на апеланте. У том предмету Уставни суд је такође закључио да постоји повреда и права на слободу окупљања из члана II/3и) Устава Босне и Херцеговине и члана 11 Европске конвенције за заштиту људских права и основних слобода у вези са чланом II/4 Устава Босне и Херцеговине и чланом 14 Европске конвенције за заштиту људских права и основних слобода када су јавне власти пропустиле да у складу са својим позитивним обавезама предузму неопходне мјере ради обезбјеђења мирног окупљања организованог у складу са законом, због чега је дошло до насиља према учесницима Фестивала, које је било мотивисано хомофобним предрасудама, те када су пропустиле да обезбиједе јасан правни оквир како би превентивно дјеловале у спречавању и одвраћању од чињења истих или сличних дјела. С обзиром на утврђену повреду наведених права апеланата, Уставни суд је апелантима на име накнаде нематеријалне штете досудио одговарајућу накнаду.  

Све одлуке усвојене на данашњој сједници биће достављене апелантима у року од мјесец дана и објављене у што краћем року на интернет страници Уставног суда Босне и Херцеговине.

 

 

Подијели