59. сједница Великог вијећа

Уставни суд Босне и Херцеговине је данас, 7. септембра 2017. године, одржао редовну, 59. сједницу Великог вијећа.

У складу са чланом 18 став (3) Правила Уставног суда Босне и Херцеговине, Суд је одбацио један број апелација које су поднесене неблаговремено, или након протека рока за подношење апелације или преурањено, односно у случајевима у којим је утврдио да апеланти у претходном поступку нису искористили све расположиве правне лијекове.
 
Одлучујући о апелацијама у вези са чланом II/3е) Устава Босне и Херцеговине и чланом 6 став 1 Европске конвенције за заштиту људских права и основних слобода у односу на доношење одлуке у разумном року, Уставни суд је донио један број одлука којим је установљена повреда права апеланата на правично суђење, те одбио као неоснован један број апелација поводом којих је закључио да такве повреде није било.
 
Искључиво ради илустрације, издвајамо:
 
Уставни суд је одбио апелацију Еседа Радељаша поднесену против рјешења Кантоналног суда у Сарајеву од 29. децембра 2014. године и рјешења Општинског суда у Сарајеву од 19. августа 2014. године. Оспореним рјешењима одређена је мјера обезбјеђења новчаног потраживања у одређеном износу, тако што је апеланту као противнику предлагатеља мјере обезбјеђења забрањено да отуђи, да дâ у закуп или на било који начин оптерети непокретности прецизније одређене у изреци рјешења. Уставни суд је, између осталог, закључио да у конкретном случају није дошло до повреде апелантовог права на имовину будући да је апеланту право располагања имовином ограничено на основу закона, у јавном интересу и да је то ограничавање пропорционално законитом циљу коме се тежи.
 
У одлуци поводом апелације број АП 547/15, у којој је покренуто питање ефикасности спроведене и обустављене истраге у вези са смрћу апеланткињине малољетне кћерке због наводне љекарске грешке, у предмету Окружног тужилаштва у Бањој Луци, Уставни суд је утврдио повреду апеланткињиног права на живот. Уставни суд је, између осталог, истакао да начин на који је вођена истрага, прије свега дуги периоди застоја у истрази, када нису предузимане било какве радње, као и чињеница да је истрага трајала 19 година говоре у прилог закључку да Окружно тужилаштво није поступало у складу са неопходном марљивошћу и свеобухватношћу, како се то захтијева када су у питању кривични предмети у складу са чланом 2 Европске конвенције. Уставни суд је закључио да је у истраживању смрти апеланткињине кћерке због наводне љекарске грешке изостао благовремен и адекватан одговор у складу са позитивном обавезом из члана 2 Европске конвенције.
 
Апелације које су очито, prima facie, биле неосноване Суд је одбацио. Чињенице које су апеланти поднијели Суду у тим случајевима ни на који начин нису могле да оправдају тврдњу апеланата да постоји кршење њихових права заштићених Уставом, или да странке у поступку сносе посљедице кршења права заштићених Уставом.
 
Све одлуке усвојене на сједници биће достављене апелантима у року од мјесец дана и објављене на интернетској страници Уставног суда Босне и Херцеговине (www.ustavnisud.ba).

 

Подијели