21. сједница Великог вијећа

 
 
Уставни суд Босне и Херцеговине данас је одржао редовну, 21. сједницу Великог вијећа.

Одлучујући о апелацијама у вези са чланом II/3е) Устава Босне и Херцеговине и чланом 6 став 1 Европске конвенције за заштиту људских права и основних слобода у односу на доношење одлуке у разумном року, о допустивости и меритуму, Суд је донио већи број одлука којима је установљена повреда права апеланата на правично суђење, односно одбио је као неоснован један број апелација у случајевима у којима је закључио да такве повреде није било.

У случајевима у којима је Суд утврдио да постоји повреда права апеланата на правично суђење надлежним судовима или управним органима је наложено да хитно окончају поступке, те, у складу са чланом 72 став 4 Правила Уставног суда Босне и Херцеговине, у року од три мјесеца од дана достављања одлуке обавијесте Суд о мјерама које су предузете с циљем извршења одлука.

Искључиво ради илустрације издвајамо:

Уставни суд БиХ је усвојио апелацију коју је Уставном суду Босне и Херцеговине, због дужине трајања управног поступка који се води код Министарства за избјеглице и расељена лица Републике Српске, поднијела Зехра Муратовић.

Апеланткиња у апелацији поднесеној Уставном суду БиХ истиче да је, због дужине трајања предметног поступка, који траје дуже од петнаест година, односно дуже од једанаест година како је апеланткиња ступила у предметни поступак као странка у поступку, дошло до повреде њеног права на правично суђење, права на приватни и породични живот, дом и преписку, права на имовину, права на недискриминацију и права као избјеглице и расељеног лица из члана II/3е), ф) и к) и члана II/4 и II/5 Устава Босне и Херцеговине, односно члана 6 став 1 Европске конвенције за заштиту људских права и основних слобода, члана 1 Протокола број 1 уз Европску конвенцију и члана 1 Споразума о људским правима.

Управни поступак (захтјев за поврат стана) је покренут пред Министарством за избјеглице и расељена лица - Одсјек Бања Лука 14. јуна 1999. године.

Уставни суд БиХ је утврдио повреду права на правично суђење из члана II/3е) Устава Босне и Херцеговине и члана 6 став 1 Европске конвенције за заштиту људских права и основних слобода у односу на дужину трајања управног поступка који се води пред Министарством за избјеглице и расељена лица Републике Српске, те наложио Министарству за избјеглице и расељена лица Републике Српске да по хитном поступку, када се створе услови за то, оконча управни поступак у складу са чланом II/3е) Устава Босне и Херцеговине и чланом 6 став 1 Европске конвенције за заштиту људских права и основних слобода.

Уставни суд БиХ је наложио Влади Републике Српске да Зехри Муратовић, због кршења права на доношење одлуке у разумном року, на име накнаде нематеријалне штете, у року од три мјесеца од достављања одлуке, исплати износ од 2.250,00 КМ на који ће се након истека овог рока плаћати законска затезна камата.

Уставни суд БиХ је наложио Влади Републике Српске и Министарству за избјеглице и расељена лица Републике Српске да у року од шест мјесеци од дана достављања одлуке обавијесте Уставни суд Босне и Херцеговине о предузетим мјерама с циљем извршења ове одлуке.

У складу са чланом 18 тачка 3 Правила Уставног суда Босне и Херцеговине, Суд је одбацио један број апелација које су поднесене неблаговремено, након протека рока за подношење апелације, или преурањено, односно у случајевима у којима је утврдио да апеланти нису искористили све расположиве правне лијекове у претходном поступку.

Суд је донио и већи број одлука којима су одбачене као недопустиве апелације које су, prima facie, очито биле неосноване. Ријеч је о захтјевима који нису били оправдани. Чињенице које су апеланти поднијели Суду у овим случајевима ни на који начин нису могле да оправдају тврдњу апеланата да постоји кршење њихових права заштићених Уставом, или да странке у поступку сносе посљедице кршења права заштићених Уставом.

Све одлуке усвојене на сједници биће достављене апелантима у року од мјесец дана и објављене на wеb-страници Уставног суда Босне и Херцеговине.
Подијели