Svečana plenarna sjednica



U povodu obilježavanja 20 godina Ustavnog suda Bosne i Hercegovine (postdejtonsko razdoblje 1997.-2017. godina), Ustavni sud Bosne i Hercegovine održao je danas, 31. svibnja 2017. godine, svečanu plenarnu sjednicu Ustavnog suda Bosne i Hercegovine.

Historija ustavnog sudovanja u Bosni i Hercegovini datira od sredine XX. stoljeća. Godine 1963. u Socijalističkoj Federativnoj Republici Jugoslaviji (SFRJ), kao i u njezinim federalnim jedinicama-republikama, donošenjem novog saveznog i republičkih ustava uspostavljeni su ustavni sudovi - savezni i republički. Do 1992. godine, kada je stekla neovisnost i međunarodnopravni subjektivitet kao 177. članica Organizacije ujedinjenih naroda (OUN), Bosna i Hercegovina je bila jedna od šest republika/federalnih jedinica u sastavu SFRJ. Pošto je prvi Ustavni sud Bosne i Hercegovine počeo efektivno da djeluje već naredne, 1964. godine (konstituiran je 15. veljače te godine), proizlazi da tradicija ustavnog sudovanja u Bosni i Hercegovini traje više od pola stoljeća. Za dvije godine, tj. 2020. godine, navršit će se cijelo jedno stoljeće, dakle punih 100 godina ustavnog sudovanja u Europi. U Austriji, odnosno Češkoj, u to vrijeme, a na temelju Kelzenove ideje o uspostavi posebnog državnog organa „zaštitnika ustava“, uspostavljeni su prvi ustavni sudovi u Europi. Gledano ne samo iz historijske perspektive, to je bilo značajno dostignuće bez obzira na oscilacije u pozicioniranju, nadležnostima i stvarnim dometima institucije ustavnih sudova, posebno u početnoj fazi. Jednako tako, bez obzira na realan utjecaj i ustavnu, pa i općedruštvenu poziciju, odnosno položaj u društveno-političkom sustavu tog vremena, činjenica je da je u državama bivše SFRJ (dakle i u Bosni i Hercegovini) tradicija ustavnog sudovanja, putem posebne institucije ustavnog suda, među najstarijima u Europi.

Ustavni sud BiH je obilježio 50 godina ustavnog sudovanja u Bosni i Hercegovini 2014. godine.

Današnji Ustavni sud, ustanovljen Ustavom iz 1995. godine (Aneks 4. Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, tzv. Daytonski sporazum), konstituiran je 22. svibnja 1997. godine. Ove, 2017. godine, navršilo se 20 godina postojanja Ustavnog suda Bosne i Hercegovine u postdejtonskom razdoblju.

Predsjednik Ustavnog suda Bosne i Hercegovine obratio se sudionicima svečane plenarne sjednice - gostima prigodnim govorom o Ustavnom sudu BiH u proteklih 20 godina. (Govor predsjednika Ćemana)

Svečanoj plenarnoj sjednici, pored sudaca Ustavnog suda BiH u postojećem sastavu, prisustvovali su bivši suci Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, koji su u različitim razdobljima obnašali i funkcije predsjednika i dopredsjednika Ustavnog suda BiH, predstavnici institucija Bosne i Hercegovine, Parlamentarne skupštine BiH i Vijeća ministara BiH, predstavnici međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini, OSCE-a, Vijeća Europe, predsjednici ustavnih sudova Federacije Bosne i Hercegovine, Republike Srpske i Apelacijskog suda Distrikta Brčko, predsjednici vrhovnih sudova Federacije BiH i Republike Srpske, predsjednik i registrar Suda Bosne i Hercegovine, predsjednik i dopredsjednica Visokog sudbenog i tužiteljskog vijeća BiH, ombudsman Bosne i Hercegovine, predsjednici notarskih i odvjetničkih komora Federacije BiH, dekani i profesori pravnih fakulteta iz Sarajeva i Mostara, predstavnici nevladinih organizacija koje su ostvarile suradnju sa Ustavnim sudom BiH IRZ, Konrad Adenauer i Centar AIRE.

Sudionicima svečane sjednice su se na prigodan način obratili dr. Denis Zvizdić, predsjedatelj Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Mirko Zovko, prvi predsjednik Ustavnog suda Bosne i Hercegovine u postdejtonskom razdoblju.

Po završetku svečane plenarne sjednice sudionici svečane sjednice i gosti su imali mogućnost razgledati prigodnu tematsku izložbu ustavnih tekstova od 1946. godine do danas i publikacija u izdanju Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, te razgledati i prostorije Ustavnog suda BiH (knjižnica, pisarnica, arhiva...).

Podijeli
Copyrights @ 2024 Ustavni sud BiH Sva prava zadržana.